ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր այցելել է Հայաստանի նկարիչների միություն, որտեղ ընթանում է վարկանիշային ցուցահանդես` միության անդամ դառնալու նպատակով:
Այցին ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը:
Նախարարը շրջել է սրահներում, զրուցել աշխատանքների հեղինակների հետ: Երևանի Փ. Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի պետական քոլեջի ուսանողներից նա հետաքրքրվել է՝ ի՞նչ աշխատանքներ են ներկայացրել, ի՞նչ ակնկալիքներ ունեն, արդյոք պատրաստվո՞ւմ են հաջորդ տարիներին ևս դիմել:
Վարկանիշային ցուցահանդեսը գործում է 2019 թվականից. այն նախատեսված է Հայաստանի նկարիչների միության անդամ չհանդիսացող կերպարվեստի ներկայացուցիչների համար: Դիմողները ներկայացնում են գեղանկար, քանդակ, գրաֆիկա, դեկորատիվ կիրառական արվեստ. թեմայի ընտրության հարցում նրանք ազատ են:
Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Սուրեն Սաֆարյանի խոսքով՝ այս տարի ներկայացվել է 500 հայտ, որից հանձնաժողովն ընտրել է ավելի քան 200 աշխատանք: 8 մասնակից ստացել է խրախուսական նվերներ: Ցուցահանդեսին մասնակցելու հնարավորություն ունեցող մասնակիցը ստանում է մեկ միավոր. 5 միավոր ունենալու դեպքում հնարավորություն է տրվում դառնալու Հայաստանի նկարիչների միության անդամ:

Рейтинговая выставка для вступления в Союз художников Армении
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян сегодня посетила Союз художников Армении, где проходит рейтинговая выставка с целью вступления в члены Союза.
На мероприятии присутствовал также заместитель министра Даниэль Даниелян.
Министр посетила залы выставки, побеседовала с авторами работ. У студентов Ереванского государственного художественного колледжа имени П. Терлемезяна она поинтересовалась, какие работы они представили, какие ожидания у них есть и планируют ли они подавать заявки в будущем.
Рейтинговая выставка действует с 2019 года и предназначена для представителей изобразительного искусства, не состоящих в Союзе художников Армении. Участники представляют работы живописи, скульптуры, графики, декоративно-прикладного искусства, при этом они свободны в выборе темы.
По словам председателя Союза художников Армении Сурена Сафаряна, в этом году было подано 500 заявок, из которых комиссия отобрала более 200 работ. Восемь участников получили поощрительные подарки. Участник, получивший возможность выставить свои работы, зарабатывает один балл. При наборе пяти баллов предоставляется возможность стать членом Союза художников Армении.