ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հաստատել է հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների տնօրենների ընտրության և նշանակման կարգի փոփոխությունների նախագիծը: Հարցը զեկուցել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Նրա խոսքով՝ հանրակրթության ոլորտի բարեփոխումերի շարքում առանձնահատուկ կարևորություն ունի կառավարման արդյունավետության բարելավումը: Այդ նպատակով դպրոցի բովանդակային կառավարումը տարանջատվել է վարչատնտեսական կառավարումից, իսկ տնօրենների համար սահմանվել են բովանդակային նոր պահանջներ:
Մասնավորապես, ներդրվել է տնօրենների նշանակման եռափուլ համակարգ, որի շրջանակում հավակնորդները նախ անցնում են հավաստագրման գործընթաց, այնուհետև ներկայացնում են զարգացման ծրագիր այն հաստատության համար, որի կառավարումը ստանձնելու հայտ են ներկայացրել: Հավակնորդի ներկայացրած ծրագիրը անցնում է անկախ փորձաքննություն, որն իրականացվում է մրցույթով ընտրված կազմակերպության կողմից: Եթե ծրագիրը ստանում է դրական եզրակացություն, վերջին՝ երրորդ փուլում հավակնորդը մասնակցում է հարցազրույցի՝ ԿԳՄՍ նախարարության և լիազոր մարմինների համատեղ հանձնաժողովում:
Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է՝ 2023 թվականից մեկնարկած այս գործընթացն ի հայտ է բերել բազմաթիվ խնդիրներ: Մասնավորապես, այս պահին արդեն 437 դպրոցներ (հանրակրթական դպրոցների շուրջ 32%-ը) անցել են կառավարման նոր մոդելին, որոնցից տնօրեններ են նշանակվել 138 դպրոցներում:
«Զարգացման ծրագրերի փորձաքննության գործընթացը դրական հաղթահարում է հավակնորդների շուրջ 13%-ը, իսկ հարցազրույցի փուլը դրական է հաղթահարում նախորդ փուլը դրական հաղթահարածների շուրջ 38%-ը: Այս փաստերը վկայում են, որ ոլորտում կարողությունների զարգացման լուրջ խնդիրներ կան»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նա նաև տեղեկացրել է՝ նախորդ տարեվերջին «Հանրակրթության մասին» օրենքում իրականացված փոփոխությունները հնարավորություն են տալիս տնօրեն գործուղել այն հաստատություններ, որոնք տևական ժամանակ տնօրեն չեն ունենում հավակնորդների բացակայության կամ դրական արդյունք չունենալու պատճառով:
Ժաննա Անդրեասյանը նշել է՝ գործուղման կարգն արդեն ներկայացվել է հանրային քննարկման: Միաժամանակ վերլուծվել են նշանակման ընթացիկ կարգերի լավարկման հնարավորությունները. ընդունված որոշումը նպատակ ունի առավել արդյունավետ կարգավորումներ սահմանելու մասնավորապես զարգացման ծրագրերի փորձաքննության և տնօրենների նշանակման գործընթացում՝ հիմնվելով այս ընթացքում արձանագրված որոշակի խնդիրների վերլուծության վրա:
Առաջարկվող փոփոխություններով սահմանվել են համապատասխան դրույթներ՝ փորձաքննության ընթացքում զարգացման ծրագրի վերաբերյալ տվյալների փոխանցման, արտահոսքի, հրապարակման կամ հավակնորդի հետ համագործակցության, կամ փորձաքննող մյուս կազմակերպության (կազմակերպությունների) հետ փոխհամաձայնեցված գործունեության մասին տեղեկության առկայության և համապատասխան մարմինների կողմից տեղեկության ստուգման արդյունքներից կախված, կամ հարցազրույցի ընթացքում զարգացման ծրագրի բաղադրիչից բացասական գնահատվելու դեպքում ծրագիրը փորձաքննող կազմակերպության հետ կնքված պայմանագիրը կարող է լուծվել:
Ըստ նոր փոփոխության՝ զարգացման ծրագրի դրական եզրակացություն ունենալու, սակայն հարցազրույցի փուլը 2 անգամ չհաղթահարելու դեպքում տնօրենի հավակնորդը պետք է նորից զարգացման ծրագիր ներկայացնի, եթե մասնագիտական հանձնաժողովը բացասական է գնահատել զարգացման ծրագրի այս կամ այն բաղադրիչը:
«Հարցազրույցի ընթացքում երբեմն պարզ է դառնում, որ հավակնորդն առնվազն չի հանդիսանում զարգացման ծրագրի հեղինակը: Նման դեպքերի համար կունենանք արդյունավետ արձագանքելու եղանակներ»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Ըստ նոր կարգավորման՝ զարգացման ծրագրի գնահատումը կիրականացվի 2 բաղադրիչով՝ բովանդակություն և աշխատանքի ինքնուրույնություն:
Ներկայացնելով հաջորդ փոփոխությունը՝ ԿԳՄՍ նախարարը տեղեկացրել է՝ հավակնորդին տնօրենի պաշտոնում նշանակվելու հնարավորություն կընձեռվի փորձաշրջանով: Հանձնաժողովի առնվազն 5 անդամի կողմից դրական եզրակացություն ստացած մասնակիցը կհամարվի հարցազրույցի փուլը հաղթահարած և լիազոր մարմնի կողմից տնօրենի պաշտոնում կնշանակվի 5 տարի ժամկետով՝ առանց փորձաշրջանի: Հանձնաժողովի անդամների 4 դրական եզրակացության դեպքում հավակնորդը լիազոր մարմնի կողմից տնօրենի պաշտոնում կարող է նշանակվել 5 տարի ժամկետով՝ 1 տարի փորձաշրջանով:
«Հնարավորություն կունենանք հեռանկարային դիտարկվող հավակնորդներին, որոնք բավարար պատկերացում ունեն հաստատության զարգացման վերաբերյալ, սակայն դեռ չունեն կառավարման մեծ փորձառություն, աշխատելու հնարավորություն տալ՝ փորձաշրջանով: Փորձաշրջանի արդյունքով կորոշվի նրանց հետագա պաշտոնավարման հարցը»,- տեղեկացրել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Փորձաշրջանի ընթացքում կազմակերպական, զարգացման ծրագրի իրականացման, մասնագիտական կամ աշխատանքային այլ գործունեությանն աջակցելու նպատակով (առնվազն 2 ամիսը մեկ անգամ տվյալ հաստատություն այցելելու պահանջով) նշանակվում է փորձաշրջանի ղեկավար, որը նախարարի հրամանով հաստատված մենթոր դպրոցների ցանկում ընդգրկված՝ տվյալ տարածաշրջանի մենթոր դպրոցի տնօրենն է կամ մասնագիտական հանձնաժողովի որոշմամբ տվյալ տարածաշրջանի այլ դպրոցի տնօրեն, կամ համապատասխան լիազոր մարմնի կրթության ոլորտը համակարգող վարչության մասնագետ: Փորձաշրջանի ավարտից հետո 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում փորձաշրջանի ղեկավարը գնահատում է փորձաշրջանի ընթացքում տնօրենի կատարած աշխատանքները:
Տնօրենի ներկայացրած կատարողական հաշվետվության վերաբերյալ դրական եզրակացության և ղեկավարի դրական գնահատման արդյունքով և մասնագիտական հանձնաժողովի որոշմամբ՝ տնօրենը համարվում է փորձաշրջանն անցած (դրական է համարվում 18 և ավելի միավորը): Կատարողականի բացասական եզրակացության կամ փորձաշրջանի ղեկավարի, կամ մասնագիտական հանձնաժողովի բացասական գնահատման դեպքում տնօրենը չի համարվում փորձաշրջանն անցած:
ՀՏԴ DOI: ՆԱԽԱԳԾԱՅԻՆ ՈՒՍՈՒՑՄԱՆ ՆԵՐԴՐՄԱՆ ՀԻՄՆԱԽՆԴԻՐԸ ՏԱՐՐԱԿԱՆ ԴՊՐՈՑՈՒՄ՝ ԱՆԳԼԵՐԵՆԻ ԴԱՍԱՎԱՆԴՄԱՆ ՀԱՄԱՏԵՔՍՏՈՒՄ ԱՆԻ ՀԱՅՐԱՊԵՏՅԱՆ Համառոտագիր Սույն հոդվածը նվիրված է տարրական դպրոցում նախագծայինուսուցման ներդրման հիմնախնդրիուսումնասիրությանը՝ անգլերենիդասավանդման համատեքստում: Չնայած այն հանգամանքին, որհանրակրթության
Խմբային աշխատանքի նպատակը՝ ուսումնական նյութի յուրացման գործընթացում յուրաքանչյուր սովորողի ակտիվ ներգրավվածություն ապահովումն է: Խմբային աշխատանքի խնդիրներն են. Ճանաչողական գործունեության ակտիվացում. Ինքնուրույն ուսումնական գործունեության հմտությունների զարգացում՝ առաջատար և միջանկյալ առաջադրանքների սահմանում,…
Դասապրոցեսում արդյունավետ եմ համարում «Պատմական դատավարություն» մեթոդը, քանի որ այն սովորողներին հնարավորություն է տալիս ոչ միայն հիշել փաստերը, այլև վերլուծել, գնահատել և պաշտպանել դիրքորոշում: Այս մեթոդով պատմությունը դառնում է քննարկման…
Հարգելի՛ գործընկերներ: Միջին դպրոցում անգլերեն լեզվի ուսուցման ընթացքում հաճախ հանդիպում ենք սովորելու մոտիվացիայի նվազման խնդրին: Այս տարիքային փուլում աշակերտները հատկապես զգայուն են հետաքրքրության, ինքնահաստատման և շրջապատի ազդեցության նկատմամբ, ուստի անհրաժեշտ…
Հարգելի գործընկերներ, առաջարկում եմ քննարկել հասարակագիտության դասավանդման գործընթացում բանավեճի մեթոդի կիրառումը, քանի որ դա դիտարկում եմ ոչ թե որպես սովորական մեթոդ, այլ՝ որպես քննական մտածողության զարգացման նպատակային գործիք: Հասարակագիտությունը գործ…

Изменение порядка избрания и назначения директора школы: введен испытательный срок на 1 год
На сегодняшнем заседании правительство Республики Армения утвердило проект изменений в порядок избрания и назначения директоров общеобразовательных учебных заведений. Вопрос представила министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян.
По ее словам, среди реформ в сфере общего образования особое значение имеет повышение эффективности управления. С этой целью управление содержательной частью школы было отделено от административно-хозяйственного управления, а для директоров установлены новые содержательные требования.
В частности, введена трехэтапная система назначения директоров. В рамках этой системы кандидаты сначала проходят процесс сертификации, затем представляют программу развития для учреждения, управление которым они намерены взять на себя. Представленная кандидатом программа проходит независимую экспертизу, которую проводит организация, выбранная по конкурсу. Если программа получает положительное заключение, на третьем, финальном этапе кандидат проходит интервью в совместной комиссии министерства образования, науки, культуры и спорта и уполномоченных органов.
Жанна Андреасян подчеркнула, что начатый в 2023 году процесс выявил множество проблем. В частности, на данный момент уже 437 школ (около 32% общеобразовательных школ) перешли на новую модель управления, из которых директора назначены в 138 школах.
«Процесс экспертизы программ развития успешно преодолевают около 13% кандидатов, а этап собеседования – примерно 38% из тех, кто успешно прошел предыдущий этап. Эти факты свидетельствуют о серьезных проблемах с развитием компетенций в данной сфере», - сказала Жанна Андреасян.
Она также сообщила, что изменения, внесенные в конце прошлого года в закон «Об общем образовании», позволяют направлять временно исполняющих обязанности директоров в те учреждения, которые долгое время остаются без руководителей из-за отсутствия кандидатов или из-за их недостаточных результатов.
Жанна Андреасян отметила, что порядок направления временно исполняющих обязанностей уже представлен на общественное обсуждение. Одновременно были проанализированы возможности улучшения текущих правил назначения. Принятое решение направлено на установление более эффективных регулирований, в частности в процессе экспертизы программ развития и назначения директоров, основываясь на анализе определенных проблем, выявленных в ходе данного периода.
Предлагаемыми изменениями предусмотрены соответствующие положения, касающиеся передачи данных о программе развития во время экспертизы, утечки, публикации, сотрудничества с кандидатом или согласованной деятельности с другой экспертной организацией (организациями), наличия информации о результатах проверки данных соответствующими органами, а также, если во время собеседования компонент программы развития получает отрицательную оценку, контракт с организацией, проводившей экспертизу, может быть расторгнут. Согласно новым изменениям, если кандидат на должность директора получает положительное заключение по программе развития, но дважды не проходит этап собеседования, он должен вновь представить программу развития, если профессиональная комиссия негативно оценивает тот или иной компонент программы.
«В процессе собеседования иногда становится очевидным, что кандидат как минимум не является автором программы развития. Для таких случаев будут предусмотрены эффективные меры реагирования», - сказала Жанна Андреасян.
Согласно новому регулированию, оценка программы развития будет проводиться по двум компонентам: содержанию и самостоятельности работы.
Представляя следующую поправку, министр образования, науки, культуры и спорта сообщила, что кандидату на должность директора может быть предоставлена возможность назначения с испытательным сроком. Участник, получивший положительное заключение от не менее пяти членов комиссии, будет считаться прошедшим этап собеседования и назначен уполномоченным органом на должность директора сроком на пять лет без испытательного срока. В случае получения четырех положительных заключений от членов комиссии кандидат может быть назначен уполномоченным органом на должность директора сроком на пять лет с испытательным сроком в один год.
«Мы предоставим возможность перспективным кандидатам, которые имеют достаточное представление о развитии учреждения, но пока не обладают большим управленческим опытом, работать с испытательным сроком. По результатам испытательного срока будет решаться вопрос их дальнейшего пребывания в должности», - сообщила Жанна Андреасян.
Во время испытательного срока с целью поддержки организационной, профессиональной или иной деятельности, а также реализации программы развития (с требованием посещения учреждения не реже одного раза в два месяца) назначается руководитель испытательного срока. Руководителем является директор школы из перечня менторских школ данного региона, утвержденного приказом министра, или директор другой школы данного региона, назначенный решением профессиональной комиссии, либо специалист управления образования уполномоченного органа.
По завершении испытательного срока в течение трех рабочих дней руководитель оценивает выполненные работы директора. При положительном заключении относительно представленного директором отчета, позитивной оценке руководителя и решении профессиональной комиссии директор считается прошедшим испытательный срок (положительной считается оценка 18 и выше баллов). В случае отрицательного заключения по отчету, негативной оценки руководителя или профессиональной комиссии директор считается не прошедшим испытательный срок.