ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը մասնակցել է «Կատապուլտ» ստեղծարար աքսելերացիոն ծրագրի փակման արարողությանը և «Երևան» ամսագրի հատուկ համարի շնորհանդեսին:
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Դանիել Դանիելյանը, Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը:
«Կատապուլտ» ստեղծարար աքսելերացիոն ծրագիրը մեկնարկել է 2022 թվականին՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության համագործակցությամբ։
Ծրագրի նպատակը Հայաստանում մշակութային և ստեղծարար արդյունաբերության էկոհամակարգի ձևավորման խթանումն ու ինքնազբաղ արվեստագետների մասնագիտական կարողությունների և ցանցային համագործակցության հմտությունների զարգացումն է։ Ստեղծարար տնտեսության աջակցումը բխում է ՀՀ մշակույթի պահպանության, զարգացման և հանրահռչակման 2023-2027 թվականների ռազմավարության և Կառավարության 2021-2026 թթ. գործողությունների ծրագրի գերակայություններից։
ԵՄ ֆինանսավորմամբ ՀԲԸՄ հայաստանյան գրասենյակի հետ համագործակցությամբ իրականացվող ծրագրի գործընկերներն են նաև ՀՀ էկոնոմիկայի և Բարձր տեխնոլագիական արդյունաբերության նախարարությունները։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերներին 3 տարի առաջ մեկնարկած համագործակցության համար, որը, ըստ նրա, մշակույթի հանդեպ վերաբերմունքի փոփոխություն է բերում: «Արձանագրած առաջընթացը մեզ թույլ է տալիս ամեն հաջորդ փուլում նոր խնդիրներ լուծելու վստահություն ունենալ: Ստեղծարար արդյունաբերության ոլորտում այսօր արդեն կարող ենք խոսել նոր փուլի մասին, որը մշակույթի ոլորտում հանրային տեսանելիություն ունեցող փոփոխություններ պետք է բերի։ Ակնհայտ է, որ հանրության շրջանում մշակույթի հանդեպ վերաբերմունքի փոփոխության լուրջ կարիք ունենք, և այս առումով համատեղ աշխատանքներն ուղղված են մշակույթի ինքնաբավության բարձրացմանը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ ընդգծելով, որ մշակույթի ոլորտը կարող է դառնալ ոչ միայն հասարակության, այլև տնտեսության ամենակարևոր շարժիչ ուժերից մեկը:
Նրա շեշտադրմամբ՝ «Կատապուլտ» ստեղծարար աքսելերացիոն ծրագիրն իր բազմազանությամբ արտահայտում է հասարակության տարբեր շերտերը և հասանելի է բոլոր նրանց, ովքեր ունեն լավ մտքեր ու գաղափարներ և ճանապարհ են փնտրում դրանց իրականացման համար:
Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, ողջունելով ներկաներին, ընդգծել է, որ ծրագիրն ուղղված է Հայաստանի հասարակության ու տնտեսության համար կարևոր բաղադրիչների զարգացմանը և նպատակ ունի խթանել տաղանդը, նորարարությունն ու ստեղծարարությունը։ «Հայաստանը եվրոպական մշակույթի կարևոր մասնիկներից է և աշխարհին հայտնի է նախևառաջ մշակույթով, ինչպես նաև մարդկանց տաղանդով ու ստեղծագործականությամբ: Մենք այստեղ ենք՝ այդ գործընթացին աջակցելու համար»,- ասել է ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը՝ նշելով, որ թեև «Կատապուլտ» ծրագիրն ավարտվում է, բայց մշակութային կապերի ամրապնդմանն ուղղված համագործակցությունը շարունակվելու է՝ դառնալով ավելի ամուր։
«Կատապուլտ» աքսելերացիոն ծրագրի գործարկման ընթացքում կազմակերպվել են տարաբնույթ կրթական սեմինարներ, «Արտէքսպո» ցուցահանդես-վաճառքը, «Creative Armenia»-ի հետ իրականացվել է «Artbox» ենթածրագիրը, ձևավորվել է ոլորտի շահառուների շտեմարանը, պատրաստվել է «Հայաստանի Հանրապետության մշակութային և ստեղծարար էկոհամակարգը» կարիքների գնահատման և տնտեսագիտական վերլուծության զեկույցը, ստորագրվել են գործակցության բազմաթիվ հուշագրեր, որոնց հիման վրա Երևանում և Գյումրիում ստեղծվել են ֆաբլաբեր:
Երեք տարիների ընթացքում «Artbox» ենթածրագրի շնորհիվ Երևանի և Հայաստանի մարզերի բազմաթիվ մշակութային կազմակերպություններ ստացել են աջակցության դրամաշնորհներ, որոնք օգնել են վերջիններիս կարիքների զարգացմանը, նորարարական ծրագրերի և գաղափարների իրականացմանը, տեխնիկական վերազինմանը: Նշյալ ծրագրի շրջանակում դրամաշնորհներ են ստացել․ Գ․ Սունդուկյանի ազգային ակադեմիական թատրոնը (ձևավորվել է «Պաննո» արվեստի տուն-սրճարանը), Հենրիկ Իգիթյանի անվան գեղագիտության ազգային կենտրոնը (ստեղծվել է «Arthub»-ը, շուտով կբացվի Ունիվերսալ արվեստանոցը), Հ․ Շարամբեյանի անվան ժող արվեստի թանգարանը, Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանը, Մատենադարանը, Գյումրու տեխնոպարկը, Կողբի արվեստի դպրոցը, Քաջարանի մշակույթի տունը և Kitchen Lab-ը, Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, Հայաստանի ազգային արխիվը:

Совместная работа ЕС-Армения, направленная на повышение самодостаточности культуры: подведены итоги программы «Catapult»
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приняла участие в церемонии закрытия креативной акселерационной программы «Catapult» и презентации специального выпуска журнала «Ереван».
На мероприятии также присутствовали заместители министра Артур Мартиросян и Даниел Данелян, а также посол ЕС в Армении Василис Марагос.
Креативная акселерационная программа «Catapult» стартовала в 2022 году благодаря сотрудничеству министерства образования, науки, культуры и спорта Армении и Делегации Европейского Союза в Армении.
Цель программы  – стимулирование создания экосистемы культурной и креативной индустрии в Армении, развитие профессиональных навыков самозанятых художников и их умений в сетевом сотрудничестве. Поддержка креативной экономики соответствует приоритетам стратегии сохранения, развития и популяризации культуры Армении на 2023-2027 годы, а также программы действий правительства на 2021-2026 годы.
Партнерами программы, реализуемой при финансовой поддержке ЕС и сотрудничестве с армянским офисом AGBU, являются также министерства экономики и высокотехнологической промышленности Армении.
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян поблагодарила партнеров за сотрудничество, начатое три года назад, которое, по ее словам, способствует изменению отношения к культуре.
«Достигнутый прогресс дает нам уверенность в решении новых задач на каждом последующем этапе. Сегодня мы уже можем говорить о новом этапе в области креативной индустрии, который должен принести заметные изменения в культурной сфере. Очевидно, что в обществе существует острая необходимость в изменении отношения к культуре, и в этом направлении совместная работа направлена на повышение самодостаточности культуры», - отметила Жанна Андреасян, подчеркнув, что культурная сфера может стать одним из важнейших двигателей не только общества, но и экономики. Она также отметила, что креативная акселерационная программа «Catapult» своим разнообразием отражает разные слои общества и доступна всем, у кого есть хорошие идеи и кто ищет пути их реализации.
Посол ЕС в Армении Василис Марагос, приветствуя присутствующих, подчеркнул, что программа направлена на развитие важных составляющих армянского общества и экономики, а также имеет целью стимулировать талант, инновации и креативность. «Армения является важной частью европейской культуры и известна миру прежде всего своей культурой, а также талантом и творческим потенциалом своих людей. Мы здесь, чтобы поддержать этот процесс», - отметил посол ЕС Василис Марагос. Он добавил, что, хотя программа «Catapult» завершается, сотрудничество, направленное на укрепление культурных связей, будет продолжаться и станет еще более прочным.
В рамках запуска акселерационной программы «Catapult» были организованы разнообразные образовательные семинары, проведена выставка-продажа «Art Expo», реализован субпроект «Artbox» в сотрудничестве с «Creative Armenia», сформирована база данных заинтересованных сторон отрасли, подготовлен отчет о потребностях и экономическом анализе культурной и креативной экосистемы Республики Армения, подписано множество меморандумов о сотрудничестве, на основе которых в Ереване и Гюмри были созданы фаблабы.
В течение трёх лет благодаря субпрограмме «Artbox» многие культурные организации Еревана и регионов Армении получили гранты на поддержку, которые способствовали развитию их потребностей, реализации инновационных проектов и идей, а также техническому переоснащению.
В рамках программы гранты получили: Национальный академический театр имени Г. Сундукяна (создано арт-кафе «Panno»), Национальный центр эстетики имени Генриха Игитяна (создан «Arthub», вскоре откроется Универсальная мастерская), Музей народного искусства имени Ованеса Шарамбеяна, Дом-музей Егише Чаренца, Матенадаран, Гюмрийский технопарк, школа искусств в Кохбе, Дом культуры в Каджаране и Kitchenlab, Национальный кинематографический центр Армении, Национальный филармонический оркестр Армении и Национальный архив Армении.