ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել «Երիտասարդական քաղաքականության իրազեկման հանդիպում» միջոցառումը. նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է Երիտասարդական հասարակական կազմակերպությունների և երիտասարդական կենտրոնների ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է վերջերս ընդունված «Երիտասարդական քաղաքականության մասին» օրենքը, մասնավորապես անդրադարձ է եղել պետության կողմից իրականացվող աջակցության ծրագրերին, երիտասարդական պորտալում կատարված փոփոխություններին:
«Ձեզ հետ հանդիպում ենք նոր իրավիճակում, երբ նաև ձեր շնորհիվ ունենք «Երիտասարդական քաղաքականության մասին» օրենք, որը մշակվել է ամենամասնակցային ձևաչափով և անցել է քննարկման տարբեր փուլեր: Սա նաև հավելյալ պատասխանատվություն է՝ համատեղ աշխատանքով ապահովելու դրական արդյունքներ»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Ըստ նախարարի՝ երիտասարդական քաղաքականության կարևոր խնդիրներից մեկը ստեղծված հնարավորությունների վերաբերյալ երիտասարդների պատշաճ իրազեկվածությունն է, և հանդիպումը նաև այդ նպատակով է կազմակերպված։ Ժաննա Անդրեասյանի կարծիքով՝ ոլորտի չիրացված ներուժը բացասաբար է անդրադառնում հասարակության զարգացման վրա, ուստի կարևոր է, որ հատկապես երիտասարդները ձեռք բերած տեղեկությունը տարածեն տարբեր հարթակներում, նաև սեփական միջավայրում:
Նախարարի հաջորդ շեշտադրումը վերաբերում էր համայնքային կյանքի կազմակերպման գործում երիտասարդների ներգրավմանը. «Արդեն իսկ որոշ համայնքներում ներդրվել է հնարավորություն, ըստ որի համայնքային բյուջեի ծախսման ուղղությունները որոշվում են համայնքի բնակիչների ներկայացրած առաջարկների հիման վրա:
Համայնքային բյուջեների ծախսերում նաև ձեր մոտեցումները ներկայացնելու, համայնքի կյանքի որակի բարելավման համատեքստում դրանց կյանքի կոչման նպատակահարմարությունը դիտարկելու առումով դուք պետք է լինեք առավել ակտիվ»:
Նախարարը կարևորել է, որ երիտասարդական կենտրոնները դառնան այն հարթակները, որտեղ կծավալվեն այսօրինակ խոսակցություններ՝ հետագայում համապատասխան արդյունքներ ունենալու մղումով:
Ժաննա Անդրեասյանն առանձնակի կարևորել է նաև որևէ տեղ չսովորող և չաշխատող երիտասարդների զբաղվածության խնդիրը։
«Երիտասարդական քաղաքականության և հատկապես երիտասարդական կենտրոնների գործիքակազմն ուղղված է նաև որևէ տեղ չսովորող և չաշխատող երիտասարդներին: Ակնհայտ է, որ այստեղ մենք և դուք ունենք համատեղ աշխատանքի անհրաժեշտություն: Կարևոր է այս խմբի համար աշխատելու հնարավորության ստեղծումը՝ նախապես հասկանալով, թե ինչի կարիք կա՝ գուցե հավելյալ կրթության, զբաղվածության ծրագրերի»,- ասել է նախարարը:
Ամփոփելով խոսքը՝ Ժաննա Անդրեասյանը ներկաներին կոչ է արել հանդես գալ նոր առաջարկներով:
Ներկաներին ողջունել է նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը՝ ոլորտի փոփոխությունների ու հնարավորությունների մասին իրազեկվածությունն ապահովելու տեսանկյունից կարևորելով հանդիպման ձևաչափը: Նա առանձնակի անդրադարձել է երիտասարդական կենտրոնների գործառույթներին՝ ընդգծելով, որ դրանք պետք է նպաստեն ծրագրերի մասին իրազեկմանը՝ խթանելով ակտիվ քաղաքացիության ձևավորմանը, որակյալ ժամանցի կազմակերպմանը, երիտասարդների ներուժի բացահայտմանն ու զարգացմանը:
«Երիտասարդական կենտրոններին վերաբերում ենք որպես սոցիալական գործընկերների, որոնց առաքելությունը համայնքներում երիտասարդական քաղաքականությունը կյանքի կոչելն է»,- ասել է Արթուր Մարտիրոսյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ առաջիկայում մասնակցային հիմունքներով մշակվելու է կենտրոնների ուղեցույցը, որից հետո այն տրամադրվելու է կենտրոններին՝ գործածության:
Նա նաև կոչ է արել չսահմանափակվել դրամաշնորհային ծրագրերով և ընդլայնել իրենց գործունեությունը ոլորտում, ինչպես նաև բարձրացնել ոլորտային իրազեկվածությունը ԿԳՄՍՆ escs.am կայքի, ինչպես նաև antitrafficking.am, erit.am կայքերի միջոցով:
Ներկաները բանախոսներին ուղղել են ոլորտի վերաբերյալ իրենց հուզող հարցերը։
Նշենք, որ հանդիպումը կայացել է Գերմանիայի կառավարության և ԵՄ ֆինանսական աջակցությամբ, GIZ-ի կողմից իրականացվող «Քաղաքացիական հասարակության հզորացում Արևելյան գործընկերության երկրներում» ծրագրի ներքո գործող «ԵՄ-ն հանուն երիտասարդների, երիտասարդների ներգրավում և հզորացում» ծրագրի շրջանակում:
Վերջին տարիներին, կրթական նոր չափորոշիչներով էսսեագրության մուտքը դպրոցներ բավականին մեծ մարտահրավերների առաջ կանգնեցրեց թե՛ ուսուցիչներին, թե՛ աշակերտներին: Սակայն այս նոր մշակույթի ձևավորման ճանապարհին աշակերտների համար ամենամեծ դժվարությունը սեփական մտքերը ճիշտ…
Հարգելի կոլեգաներ, Կիսվում եմ 12-րդ դասարանի անգլերեն առարկայի Grammar Review: Subjunctive Mood / Verbs of Suggestion & Recommendation (էջ 39-40 - «Մարի» հրատարակչություն) թեմայով պատրաստի, ինտերակտիվ դասապլանով: Այս դասը նպատակաուղղված…
Հարգելի կոլեգաներ, Կիսվում եմ 12-րդ դասարանի անգլերեն առարկայի Thinking Corner & Vocabulary / Glossary (էջ 34-36 - «Մարի» հրատարակչություն) թեմայով պատրաստի, ինտերակտիվ դասապլանով: Այս դասը կենտրոնանում է բառապաշարի ընդլայնման, քննադատական…
Հարգելի կոլեգաներ, Կիսվում եմ 12-րդ դասարանի անգլերեն առարկայի Writing Corner: What is a Paragraph? (էջ 28-29 - «Մարի» հրատարակչություն) թեմայով պատրաստի, ինտերակտիվ դասապլանով: Այս դասը հանգուցային է 12-րդ դասարանի սովորողների…
Բարի երեկո, հարգելի' գործընկերներ: Մեր օրերում հաճախ բախվում ենք այն խնդրին, որ գրականության դասաժամերին հաճախ աշակերտների համար պարզ չի լինում որևէ գրական հերոսի կերպարը, վերջինիս արարքներ:Թվային դարաշրջանի աշակերտի համար դասական…

По инициативе министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения состоялось мероприятие «Встреча по информированию о молодежной политике», в рамках которого министр Жанна Андреасян встретилась с представителями молодежных общественных организаций и молодежных центров.
Во время встречи был представлен недавно принятый закон «О молодежной политике», уделяя особое внимание программам поддержки, реализуемым государством, а также изменениям, внесенным на молодежный портал.
«Мы встречаемся с вами в новой ситуации, когда благодаря и вам у нас есть закон «О молодежной политике», который был разработан в самом инклюзивном формате и прошел несколько этапов обсуждения. Это также добавляет ответственность — совместными усилиями обеспечить положительные результаты», - отметила министр Жанна Андреасян.
По словам министра, одной из важных задач молодежной политики является обеспечение информированности молодежи о созданных возможностях, и встреча была организована именно с этой целью. Жанна Андреасян считает, что нереализованный потенциал этой области негативно влияет на развитие общества, поэтому важно, чтобы молодежь распространяла полученную информацию на различных платформах, в том числе в своем окружении.
Следующий акцент министра касался вовлечения молодежи в организацию жизни на местном уровне. «В ряде общин уже внедрена возможность, согласно которой направления расходов местного бюджета определяются на основе предложений жителей общины.
В контексте представления ваших идей в расходах местных бюджетов, а также целесообразности их реализации с целью улучшения качества жизни, вы должны быть более активными», - добавила министр.
Министр также подчеркнула необходимость того, чтобы молодежные центры стали платформами для подобного рода обсуждений, направленных на достижение соответствующих результатов.
Жанна Андреасян отдельно отметила проблему занятости молодежи, которая нигде не учится и не работает.
«Инструментарий молодежной политики и, в частности, молодежных центров направлен и на молодежь, которая нигде не учится и не работает. Очевидно, что здесь у нас и у вас есть необходимость в совместной работе. Важно создать возможности для этой группы, предварительно поняв их потребности, возможно, в дополнительном образовании или программах занятости», - добавила министр.
Подводя итоги своего выступления, Жанна Андреасян призвала участников представить новые предложения.
Заместитель министра Артур Мартиросян также поприветствовал присутствующих, отметив важность формата встречи для обеспечения информированности о происходящих изменениях и возможностях в этой сфере. Он отдельно остановился на функциях молодежных центров, подчеркнув, что они должны содействовать информированию о программах, способствуя формированию активного гражданства, организации качественного досуга, раскрытию и развитию потенциала молодежи.
«Мы рассматриваем молодежные центры как социальных партнеров, чья миссия заключается в реализации молодежной политики в общинах», - отметил Артур Мартиросян.
Он сообщил, что в ближайшее время на основе участия будет разработано руководство для центров, которое затем будет предоставлено им для использования.
Также заместитель министра призвал не ограничиваться грантовыми программами, расширять свою деятельность в сфере, а также повышать осведомленность через такие сайты, как escs.am, antitrafficking.am и erit.am.
Участники задали свои вопросы о волнующих их аспектах данной сферы.
Отметим, что мероприятие состоялось при финансовой поддержке правительства Германии и Европейского Союза в рамках программы GIZ «Укрепление гражданского общества в странах Восточного партнерства» и программы «ЕС ради молодежи: вовлечение и расширение прав и возможностей молодежи».