ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոն, որտեղ հանրակրթական դպրոցների աշակերտների հետ «Թատերական շաբաթ» միջոցառումների շրջանակում մասնակցել է «Թատերադաս» խորագիրը կրող ծրագրին:
Նախարարին ուղեկցել է թատրոնի տնօրեն Վարդան Մկրտչյանը: Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է դպրոցականներին ու «Դասարան+Դասական» թատերական կրթական ծրագրի մասնակիցներին՝ նշելով, որ այս ծրագրի մասնակից լինելն առանձնահատուկ խորհուրդ ունի. ««Դասարան+Դասական» թատերական կրթական ծրագիրն իրականացնում ենք արդեն մի քանի տարի: Նպատակն է ծրագրի շրջանակում հնարավորություն ունենալ աշխատելու տաղանդավոր երեխաների հետ` նրանց տալով մասնագիտական կողմնորոշում, ուղղորդելով դեպի թատրոն ու թատերական մասնագիտություններ, դաստիարակելով թատրոնի լավ հանդիսատես: Թատրոնում լինելը որպես հանդիսատես և որպես բեմի աշխատող տարբեր զգացողություններ են: Վստահ եմ՝ այս ծրագրից հետո այլ զգացողություններով եք ներկա լինելու ներկայացումներին»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Ըստ նախարարի՝ ԿԳՄՍ նախարարությունը համոզված է՝ բոլոր երեխաները տաղանդավոր են, և կրթական համակարգն ու ծրագրերը պետք է բացահայտեն ու զարգացնեն նրանց տաղանդները:
«Այս ծրագիրը ևս միտված է զարգացնելու և խթանելու ձեր ստեղծագործ միտքը՝ հաղորդակցվելով ոլորտի փորձառուների հետ»,- ասել է նախարարը և շնորհավորել թատերարվեստի ներկայացուցիչներին Թատրոնի միջազգային օրվա առիթով:
Այնուհետև նախարար Ժաննա Անդրեասյանն աշակերտների հետ թատրոնի տարբեր հարթակներում հետևել է «Դասարան+Դասական» թատերական կրթական ծրագրի նոր փուլի մասնակիցների փորձերին:
Ծրագրի մրցութային երկու փուլերը հաղթահարած 60 աշակերտներն աշխատում էին թատրոնի հինգ խմբերում։ Երեքշաբաթյա ինտենսիվ դասերի ընթացքում ստեղծված ներկայացումները հանդիսատեսին կներկայացվեն ապրիլի 5-ին։
Դպրոցականները «Թատերական շաբաթվա» շրջանակում շրջել են թատրոնում, ծանոթացել թատրոնի պատմությանը, ետնաբեմին, արտադրամասերին, ստացած տեղեկությունների և հարցերի միջոցով հարստացրել իրենց պատկերացումներն ու գիտելիքները թատերարվեստի վերաբերյալ:
Նշենք, որ «Դասարան+Դասական» թատերական կրթական ծրագրի նոր փուլը մեկնարկել է 2025 թ. մարտի 18-ին։ Ծրագրի խմբերի ղեկավարներն են Արմեն Մարությանը, Արթուր Կարապետյանը, Արմեն Քուշկյանը, Գևորգ Դավթյանը, Հայկ Իսրայելյանը: Դասախոսներն են Լուսինե Կոստանյանը, Ռուզաննա Հախնազարյանը, Արաքսյա Մելիքյանը, Արինա Արարատյանը, Նարինե Իսրայելյանը:
Հիշեցնենք, որ «Դասարան+Դասական» թատերական կրթական ծրագիրը մեկնարկել է 2019 թվականից և իրականացվում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ` Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի նախաձեռնությամբ: Այն նախատեսված է հանրապետության ավագ դպրոցների ու միջին մասնագիտական հաստատությունների աշակերտների համար և միտված է ամրապնդելու դպրոց-թատրոն կապը։

27 марта – Международный День театра
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян посетила Национальный академический театр имени Габриэла Сундукяна, где вместе с учащимися общеобразовательных школ в рамках мероприятий «Театральной недели» приняла участие в программе под названием «Театральный урок».
Министра сопровождал директор театра Вардан Мкртчян. Жанна Андреасян поприветствовала школьников и участников театральной образовательной программы «Класс+Классика», отметив особую важность участия в этом проекте.
«Программа «Класс+Классика» действует уже несколько лет. Ее цель –  работать с талантливыми детьми, помогать им с профессиональной ориентацией, направлять их в мир театра и театральных профессий, а также воспитывать грамотного зрителя. Быть в театре зрителем и работать за кулисами – это совершенно разные ощущения. Уверена, что после этой программы вы будете по-другому воспринимать спектакли», - заявила министр.
По словам Жанны Андреасян, министерство убеждено, что все дети талантливы, а образовательная система и программы должны раскрывать и развивать их способности.
«Эта программа также направлена на развитие и стимулирование вашего творческого мышления в общении с опытными профессионалами отрасли», - добавила министр, поздравив театральных деятелей с Международным днем театра.
Затем Жанна Андреасян вместе с учащимися наблюдала за репетициями участников нового этапа программы «Класс+Классика». 60 учащихся, прошедших два конкурсных этапа программы, работали в пяти группах театра. Созданные за три недели интенсивных занятий постановки будут представлены публике 5 апреля.
В рамках «Театральной недели» школьники посетили театр, познакомились с его историей, закулисьем и производственными мастерскими, что позволило им расширить свои представления и знания о театральном искусстве.
Отметим, что новый этап театральной образовательной программы «Класс+Классика» стартовал 18 марта 2025 года. Руководителями групп программы являются Армен Марутян, Артур Карапетян, Армен Кушкян, Геворг Давтян и Айк Исраелян. Среди преподавателей – Лусине Костанян, Рузанна Ахназаран, Араксия Меликян, Арина Араратян и Нарине Исраелян.
Напомним, что театральная образовательная программа «Класс+Классика» стартовала в 2019 году и реализуется при поддержке министерства образования, науки, культуры и спорта Армении по инициативе Национального академического театра имени Габриела Сундукяна. Она предназначена для учащихся старших школ и средних профессиональных учебных заведений республики и направлена на укрепление связей между школой и театром.