ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է ներկաներին՝ կարևորելով Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ռազմավարական հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում: Նախարարը շնորհավորել է գործընկերներին Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրվա կապակցությամբ՝ նշելով, որ Հայաստանում մեկնարկել են ֆրանկոֆոնիայի երկամսյակի միջոցառումները։
Անդրադառնալով 2027 թվականին Երևանում անցկացվելիք Ֆրանկոֆոնիայի մարզամշակութային խաղերին՝ Ժաննա Անդրեասյանը հատկապես կարևորել է այդ խոշոր միջոցառման նախապատրաստական փուլում ֆրանսիացի գործընկերների հետ համագործակցությունն ու լավագույն փորձի փոխանակումը:
Այս համատեքստում կարևորվել է Փարիզի օլիմպիական խաղերի կազմակերպմանն աջակցություն ցուցաբերած ֆրանսիական ընկերությունների հետ հնարավոր համագործակցությունը։
«Հայաստանի Հանրապետությունը կհյուրընկալի ավելի քան 50 պատվիրակության շուրջ 4000 մասնակցի: Մենք տպավորված ենք Փարիզի օլիմպիական խաղերով, որի իրականացումը լավագույն օրինակ էր»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ հույս հայտնելով, որ Հայաստանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի խաղերը ևս կանցկացվեն կազմակերպական պատշաճ մակարդակով:
Նա գործընկերներին իրազեկել է, որ ՀՀ վարչապետի որոշմամբ ձևավորվել է Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի ազգային կոմիտե, խաղերի նախապատրաստման նպատակով առանձին կառույց է ստեղծվելու:
Նախարարն ընդգծել է՝ խաղերի անցկացման առաջնային նպատակներից են նախապատրաստվելու ընթացքում կարողությունների զարգացումը, ինչպես նաև հանրության շրջանում ֆրանկոֆոն արժեքների տարածումն ու հանրահռչակումը: Կազմակերպչական աշխատանքների շրջանակում Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է մասնավորի հետ համագործակցությունը, ինչը, նրա խոսքով, ամրագրված է Սպորտի զարգացման ռազմավարությունում:
Պատվիրակության անդամները շնորհակալություն են հայտնել հանդիպման համար և ներկայացրել իրենց գործունեությունը՝ ուղղված մեծամասշտաբ միջոցառումների կազմակերպմանը:
Կողմերը քննարկել են կազմակերպչական աշխատանքներում ներառված մասնագետների վերապատրաստմանը և աշխատանքների արդյունավետ իրականացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր։
Հարցադրում քննարկման համար: «Ինչպե՞ս եք հասարակագիտության ժամերին ինտեգրում մեդիագրագիտության բաղադրիչը: Արդյո՞ք մենք պետք է ավելի շատ ժամանակ հատկացնենք թվային էթիկայի և ապատեղեկատվության դեմ պայքարի թեմաներին, քան տեսական սահմանումներին: Կիսվեք Ձեր…

С французскими коллегами обсуждены вопросы организации 10-х спортивно-культурных игр Франкофонии
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приняла делегацию, возглавляемую послом Франции по вопросам спорта Сэмюэлем Дюкроке.
На встрече присутствовали заместители министра ОНКС Артур Мартиросян и Даниэл Даниелян. Были обсуждены вопросы вокруг организации 10-х спортивно-культурных игр Франкофонии, которые пройдут в Армении в 2027 году.
Министр ОНКС Жанна Андреасян приветствовала присутствующих и подчеркнула важность стратегических отношений между Арменией и Францией в различных сферах. министр также поздравила партнеров с Международным днем Франкофонии, отметив, что в Армении стартовали мероприятия, посвященные двухмесячнику Франкофонии. Коснувшись спортивно-культурных игр Франкофонии, которые пройдут в Ереване в 2027 году, Жанна Андреасян подчеркнула особую важность сотрудничества и обмена передовым опытом с французскими коллегами на этапе подготовки к этому крупному мероприятию. В этом контексте была отмечена важность возможного сотрудничества с французскими компаниями, оказавшими поддержку в организации Олимпийских игр в Париже.
«Республика Армения примет около 4000 участников из более чем 50 делегаций. Мы впечатлены Олимпийскими играми в Париже, реализация которых была лучшим примером», - сказала министр ОНКС Жанна Андреасян, выразив надежду, что предстоящие в Армении игры Франкофонии также пройдут на должном организационном уровне.
Она проинформировала партнеров о том, что решением премьер-министра Армении сформирован Национальный комитет Игр Франкофонии, а с целью подготовки Игр будет создана отдельная структура.
Министр подчеркнула, что одной из приоритетных целей проведения игр является наращивание потенциала в ходе подготовки, а также распространение и популяризация франкоязычных ценностей среди общественности. В рамках организационных работ Жанна Андреасян подчеркнула важность сотрудничества с частным сектором, что, по ее словам, закреплено в стратегии развития спорта.
Члены делегации поблагодарили за встречу и представили свою деятельность, направленную на организацию крупномасштабных мероприятий.
Стороны также обсудили ряд вопросов, касающихся переподготовки специалистов, задействованных в организационных работах, и эффективного выполнения работ.