ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում հավանություն է տրվել մշակութային աճուրդների կազմակերպման գործընթացին առնչվող օրենսդրական փաթեթին։
Հարցը զեկուցել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ նշելով, որ նախագծով առաջարկվում է մշակույթի ոլորտում ներդնել գործիքներ և մեխանիզմներ, որոնք կնպաստեն հանրային և տնտեսական կյանքում մշակութային գործունեության կշռի բարձրացմանը:
«Աճուրդներն ամբողջ աշխարհում տարածված են՝ խթանելու արվեստի ստեղծագործությունների վաճառքի մեխանիզմների և գործիքակազմի զարգացումը, արվեստի շուկայի ձևավորումը: Այս առումով մշակութային աճուրդները կարևոր հարթակներ են, որոնք ձևավորում և արտացոլում են արվեստի շուկայի տեղաշարժերը և դինամիկ զարգացումները»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ ընդգծելով, որ նպատակը մշակութային աճուրդների կայացումն է։
Նրա խոսքով՝ առաջարկվում է փոփոխություններ և լրացումներ կատարել «Մշակութային աճուրդների կազմակերպման մասին», «Հրապարակային սակարկությունների մասին» «Լիցենզավորման մասին», «Պետական տուրքի մասին» օրենքներում: Օրենսդրական նախաձեռնությամբ, ընդհանուր առմամբ, ձևակերպվում են նոր հասկացություններ, ինչպիսիք են՝ մշակութային աճուրդը, աճուրդի տունը և այլն։
Ըստ նախարարի՝ ՀՀ կառավարության ծրագրով և ՀՀ մշակույթի պահպանության, զարգացման և հանրահռչակման 2023-2027 թթ. ռազմավարությամբ մշակույթի տնտեսականացումն առաջնային թիրախ է:
Ներկայացնելով առաջարկվող կարգավորման հիմնավորումը՝ նախարարը նշել է, որ ներկայում մշակութային աճուրդների դաշտը կայացած չէ, որը բացասաբար է ազդում արվեստի շուկայի կայացման գործընթացի վրա։ Մասնավորապես՝ կանոնակարգված չեն արվեստի գործերի առքուվաճառքը, բացակայում է պատկերասրահների և աճուրդային տների միջև համագործակցության էկոհամակարգը և այլն։ Նշված գործոնները չեն նպաստում արվեստի դաշտի դինամիկ զարգացմանը, արվեստագետների վարկանիշի բարձրացմանը և ոլորտում նոր միտումների ձևավորմանը:
Առաջարկվող նոր նախագծով կձևավորվեն ստեղծագործությունների բաց հոսքեր և թափանցիկ շրջանառություն, որը հնարավորություն կտա իրականացնելու մշտադիտարկում։
«Արվեստի շուկայում նոր տնտեսական մեխանիզմների ներդրումը և ընդհանուր միջավայրի կայացումը կնպաստեն ժամանակակից արվեստագետների հանրահռչակմանը, արվեստի ստեղծագործությունների արժևորմանը և շրջանառության ընդլայնմանը: Սա կնպաստի նաև առաջարկ-պահանջարկի և մշակութային արժեքների գնային նոր չափորոշիչների սահմանմանը, ստվերային շրջանառության կրճատմանը: Կապահովվի նաև ոլորտում համակարգված պետական քաղաքականության իրականացումը, այդ թվում՝ պետական թանգարանային հավաքածուների համալրումը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը։
Նախատեսվում է ապահովել միջազգային հեղինակավոր աճուրդի տների ներգրավումը հայկական շուկայում, որն իր հերթին կնպաստի հայ և օտարերկրացի արվեստագետների միջև նոր ինստիտուցիոնալ կապերի ձևավորմանը, ինչպես նաև միջազգային շուկաներում հայկական մշակույթի և ստեղծարար ոլորտների ինտեգրմանը, Հայաստանի ճանաչելիության բարձրացմանը:
«Ուսումնասիրելով շուկան՝ կարծում ենք, որ հեղինակավոր աճուրդային տան ներգրավման շնորհիվ մեր երկրի աճուրդային շուկան նաև տարածաշրջանային հետաքրքրության առարկա կդառնա»,- նշել է նախարարը:
Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է նաև, որ մշակութային աճուրդները կազմակերպվելու են մասնավոր կազմակերպությունների կողմից, որոնց գործունեության դաշտը նշված օրենսդրական կարգավորման ընդունմամբ կանոնակարգվում է:
Օրենսդրական նախաձեռնությունը սահմանված կարգով կներկայացվի Ազգային ժողովի քննարկմանը։
ՆՈՒ նպատակ Ծանոթացնել աշակերտներին Հայաստանի Առաջին Հանրապետության պատմական նշանակության գործիչներին, ուսումնասիրել նրանց գործունեությունը: Զարգացնել 10-րդ դասարանի աշակերտների պատմագիտական մտածողությունը, հայրենասիրությունը: Ձևավորել վերլուծելու և գնահատելու հմտություններ: Ձևավորել հետազոտական աշխատանք կատարելու

На сегодняшнем заседании правительства Армении был одобрен законодательный пакет, касающийся процесса организации культурных аукционов.
Вопрос доложила министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян, отметив, что проектом предлагается внедрить в сфере культуры инструменты и механизмы, которые будут способствовать повышению веса культурной деятельности в общественной и экономической жизни.
«Аукционы широко распространены во всем мире и способствуют развитию механизмов и инструментов продажи произведений искусства, формированию рынка произведений искусства. В этом плане культурные аукционы являются важными площадками, которые формируют и отражают сдвиги и динамичное развитие рынка искусства», - отметила Жанна Андреасян, подчеркнув, что целью является создание культурных аукционов.
По ее словам, предлагается внести изменения и дополнения в законы «Об организации культурных аукционов», «О публичных торгах», «О лицензировании», «О государственной пошлине». Законодательная инициатива в целом формулирует новые понятия, такие как культурный аукцион, аукционный дом и т. д.
По словам министра, экономизация культуры является одной из основных задач программы правительства РА и Стратегии по сохранению, развитию и популяризации культуры РА на 2023-2027 годы.
Представляя обоснование для предлагаемого регулирования, министр отметила, что в настоящее время поле для культурных аукционов не сформировано, что негативно влияет на процесс становления рынка произведений искусства. В частности, купля-продажа произведений искусства не регулируется, отсутствует экосистема сотрудничества между галереями и аукционными домами и т. д. Указанные факторы не способствуют динамичному развитию сферы искусства, повышению рейтинга художников и формированию новых тенденций в этой области. Предлагаемый новый проект создаст открытые потоки и прозрачную циркуляцию работ, что позволит осуществлять мониторинг.
«Внедрение новых экономических механизмов на рынке искусства и создание общей среды будет способствовать популяризации современных художников, повышению ценности произведений искусства и расширению обращения. Это также будет способствовать установлению новых стандартов спроса и предложения на культурные ценности, сокращению теневого оборота. Также будет обеспечена реализация скоординированной государственной политики в этой области, в том числе пополнение коллекций государственных музеев», - сказала Жанна Андреасян.
Планируется обеспечить привлечение престижных международных аукционных домов на армянский рынок, что в свою очередь будет способствовать формированию новых институциональных связей между армянскими и зарубежными художниками, а также интеграции армянской культуры и творческих секторов в международные рынки и повышению узнаваемости Армении.
«Изучив рынок, мы считаем, что благодаря привлечению авторитетного аукционного дома аукционный рынок нашей страны также станет предметом регионального интереса», - отметила министр.
Жанна Андреасян также подчеркнула, что культурные аукционы будут организованы частными организациями, сфера деятельности которых регулируется принятием указанного законодательного регулирования.
Законодательная инициатива будет вынесена на обсуждение Национального Собрания в установленном порядке.