ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր հանդիպել է Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի և Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ուսանողների հետ, որոնք պետության կողմից գերակա ճանաչված մասնագիտություններով ամսական առնվազն 70 հազար դրամ կրթաթոշակ են ստանում:
Ծրագիրը մեկնարկել է նախորդ ուսումնական տարվանից. ծրագրի շահառու են ապագա մանկավարժները, որոնք ընտրել են ԲՏՃՄ առարկաների ուղղությունը, ինչպես նաև ագրարային մասնագիտություններով սովորող ուսանողները: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ծրագրի ընթացքին և բարելավմանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը, ՀՊՄՀ ռեկտոր Սրբուհի Գևորգյանն ու ՀԱԱՀ ուսումնական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Հրաչյա Զաքոյանը:
Նախարարը կարևորել է բուհերում գերակա ճանաչված մասնագիտություններով կրթության կազմակերպման արդյունավետությունը, որին էլ միտված է բարձր կրթաթոշակների քաղաքականությունը:
«Ծրագիրն ավելի արդյունավետ դարձնելու առումով շատ կարևոր է իրազեկել պոտենցիալ դիմորդներին, որ այս տարվա ընդունելության ժամանակ նրանք կարող են ընտրել հենց այս ուղղությունները և ձեռք բերել պետության համար ռազմավարական նշանակության որևէ մասնագիտություն: Այդպիսով՝ նրանք կարող են նպաստել թե՛ իրենց անձնային, թե՛ պետության զարգացմանը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ հորդորելով ծրագրից օգտվող ուսանողներին տարբեր միջավայրերում և հարթակներում պատմել իրենց ուսումնառության մասին:
Ժաննա Անդրեասյանն ուսանողներին խնդրել է ներկայացնել դիտարկումներ՝ հարակից կամ նույն մասնագիտացմամբ կրթությունը շարունակելու նպատակահարմարության, ծրագրի համար սահմանված առաջադիմության շեմի՝ ՄՈԳ-ի, այդ թվում՝ աշխատելու պարագայում կրթաթոշակից օգտվելու համար սահմանված նվազագույն շեմի և այլ հարցերի վերաբերյալ: Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է նաև քննարկել կրթաթոշակային ծրագրի ավարտից հետո տվյալ մասնագիտությամբ և տվյալ ոլորտում աշխատելու պարտադիր պահանջ սահմանելու հարցը:
«Իհարկե, կարող ենք ենթադրել, որ համապատասխան որակավորումը ստանալուց հետո դուք հենց այդ ուղղությամբ էլ աշխատելու եք, բայց նման պահանջի ու պայմանի ամրագրումը պետական քաղաքականության տեսանկյունից կարևոր է: Տեսականորեն չի բացառվում, որ քաղաքացին կարող է ստանալ, օրինակ՝ քիմիայի ուսուցչի որակավորում, բայց այդ մասնագիտությամբ չի ուզենա աշխատել: Քանի որ ի սկզբանե նման պարտավորվածություն սահմանված չի եղել, պետությունը որևէ պահանջ ներկայացնել չի կարող: Ծրագիրը դեռ նոր է, իհարկե, պետք է նաև մոնիթորինգ անենք՝ հասկանալու, թե ծրագրով ուսումնառությունն ավարտած շրջանավարտների քանի տոկոսն է հետագայում աշխատելու իր մասնագիտությամբ»,- նշել է նախարարը՝ դիմելով ուսանողներին:
ՀՊՄՀ ռեկտոր Սրբուհի Գևորգյանը, ընդգծելով ծրագրի արդյունավետությունը, ներկայացրել է թվային տվյալներ, որոնք փաստում են ԲՏՃՄ մասնագիտություններով ընդունելության աճի մասին:
«2024-2025 թթ. համար հատկանշական է հատկապես «Ֆիզիկա» և «Քիմիա» մասնագիտություններով ուսանողների թվային աճը, քանի որ ամսական 70 հազար կրթաթոշակով հնարավոր է ոչ միայն ծածկել ուսման վարձը, այլև որոշակի փոքր ծախսեր հոգալ»,- ասել է ռեկտորը՝ հավելելով, որ գերակա ճանաչված մասնագիտություններով պետության կրթաթոշակային նոր քաղաքականությունը արդարացված է:
Ըստ նրա՝ 2024 թ. Մանկավարժական համալսարանն ավարտել է ինստիտուցիոնալ հավատարմագրումը և այժմ նախապատրաստվում է մասնագիտական հավատարմագրման, ինչը ենթադրում է բոլոր մասնագիտությունների ծրագրային վերանայումներ:
Հանդիպմանը ներկա ուսանողների խոսքով՝ պետության կողմից գերակա ճանաչված ուղղություններով կրթաթոշակի տրամադրումը լրացուցիչ խթան և մոտիվացիա է, բայց ոչ նախապայման՝ հենց այս ուղղություններով կրթությունը շարունակելու համար: Հատկապես մարզերից մայրաքաղաք եկած ուսանողների խոսքով՝ կրթաթոշակն իրենց համար լրացուցիչ ֆինանսական աջակցություն է:
Ուսանողները նաև ընդունելի են համարել ծրագրի ավարտից հետո տվյալ մասնագիտությամբ և տվյալ ոլորտում աշխատելու պահանջի սահմանումը՝ նշելով, որ լրացուցիչ երաշխիքները կարևոր են նաև հետագայում մասնագիտությամբ աշխատանք գտնելու առումով:
Ուսանողները նաև նշել են՝ սեփական օրինակով փորձել են ոգևորել իրենց համայնքի մի շարք այլ շրջանավարտների, որոնք այս տարի պատրաստվում են դիմել գերակա ուղղություններով մասնագիտություն ստանալու:
«Վստահ եմ՝ ձեր օրինակը շատերին կուղղորդի: Կրթաթոշակի համար ընտրված մասնագիտությունները պատահական չեն: Թե՛ ԲՏՃՄ առարկաներ դասավանդող ուսուցիչների, թե՛ գյուղատնտեսության ոլորտի մասնագետների շատ լուրջ պահանջարկ կա»,- խոսքն ամփոփելով՝ նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նշենք, որ պետության կողմից գերակա ճանաչված բնագիտական մանկավարժության կրթական ծրագրերով 2024-2025 ուսումնական տարում բուհ է ընդունվել 304 ուսանող՝ նախորդ ուսումնական տարվա համեմատ 21%-ով ավելի: Այս և ագրարային մի շարք մասնագիտությաւնների համար սահմանված ամսական առնվազն 70 հազար դրամ կրթաթոշակի ծրագիրը կգործի նաև գալիք ուսումնական տարում:
Ծրագրով խրախուսվում են պետության համար կարևորություն ներկայացնող մասնագիտություններով ուսումնառությունը և բարձր առաջադիմությունը: Ըստ կարգի՝ առաջին կուրսից հետո 80 տոկոսից բարձր ՄՈԳ ունեցողները կշարունակեն ստանալ 70 հազար դրամ կրթաթոշակ, իսկ 90 տոկոսից ավելի ՄՈԳ ունեցողները՝ 77 հազար դրամ:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня встретилась со студентами Армянского государственного педагогического университета имени Хачатура Абовяна и национального аграрного университета Армении, которые получают стипендии в размере не менее 70 тысяч драмов в месяц по специальностям, признанным государством приоритетными.
Программа была запущена в прошлом учебном году, ее бенефициарами являются будущие преподаватели, которые выбрали направление предметов НТИM, а также студенты, обучающиеся по аграрным специальностям. В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся хода и улучшения проекта.
Во встрече также приняли участие председатель комитета по высшему образованию и науке Саркис Айоцян, ректор АГПУ Србуи Геворгян и проректор АНАУ по учебным работам Грачья Закоян. Министр подчеркнула важность эффективности организации образования в вузах по признанным приоритетными специальностям, на что направлена политика высоких стипендий.
«С точки зрения повышения эффективности программы очень важно информировать потенциальных абитуриентов о том, что во время приема в этом году они могут выбрать именно эти направления и получить любую специальность, имеющую стратегическое значение для государства. Таким образом, они могут способствовать как своему личному, так и государственному развитию», - сказала Жанна Андреасян, призвав студентов, использующих программу, рассказать о своем обучении в разных средах и на разных платформах.
Жанна Андреасян попросила студентов представить замечания относительно целесообразности продолжения образования по смежной или той же специализации, установленного для программы порога успеваемости, в том числе установленного минимального порога для получения стипендии в случае работы и других вопросов. Жанна Андреасян также предложила обсудить вопрос установления обязательного требования к работе по данной специальности и в данной сфере после завершения стипендиальной программы.
«Конечно, мы можем предположить, что после получения соответствующей квалификации вы будете работать именно в этом направлении, но установление такого требования и условия важно с точки зрения государственной политики.
Теоретически не исключено, что гражданин может получить, например, квалификацию учителя химии, но не захочет работать по этой специальности. Поскольку изначально не было установлено такого обязательства, государство не может предъявлять никаких требований. Программа еще новая, конечно, мы также должны провести мониторинг, чтобы понять, какой процент выпускников, окончивших обучение по программе, в дальнейшем будет работать по своей специальности», - отметила министр, обращаясь к студентам.
Ректор АГПУ Србуи Геворгян, подчеркнув эффективность программы, представила цифровые данные, свидетельствующие о росте приема по специальностям НТИM.
«В 2024-2025 годах особенно примечателен цифровой рост студентов по специальностям «физика» и «химия», поскольку с помощью стипендий в размере 70 тысяч в месяц можно не только покрыть стоимость обучения, но и покрыть некоторые небольшие расходы», - сказала ректор, добавив, что новая стипендиальная политика государства по признанным приоритетными специальностям оправдана. По ее словам, в 2024 году Педагогический университет прошел институциональную аккредитацию и в настоящее время готовится к профессиональной аккредитации, которая включает в себя пересмотр программного обеспечения для всех специальностей.
По словам студентов, присутствующих на встрече, предоставление стипендий по направлениям, признанным государством приоритетными, является дополнительным стимулом и мотивацией, но не предварительным условием для продолжения образования именно по этим направлениям. По словам студентов, особенно приехавших в столицу из регионов, стипендия является для них дополнительной финансовой поддержкой.
Студенты также сочли приемлемым определение требований для работы по данной специальности и в данной области после завершения программы, отметив, что дополнительные гарантии также важны с точки зрения поиска работы по специальности в будущем. Студенты также отметили, что собственным примером попытались воодушевить ряд других выпускников своего сообщества, которые в этом году собираются подать документы на получение специальности по приоритетным направлениям.
«Я уверена, что ваш пример послужит примером для многих. Специальности, выбранные для получения стипендии, выбраны не случайно. Существует очень серьезный спрос как на учителей, преподающих предметы НТИM, так и на специалистов в области сельского хозяйства», - резюмировала Жанна Андреасян.
Отметим, что в 2024-2025 учебном году по образовательным программам естественнонаучной педагогики, признанным государством приоритетными, в вуз поступили 304 студента, что на 21% больше, чем в предыдущем учебном году.
Программа стипендий в размере не менее 70 тысяч драмов в месяц, установленная для этой и ряда аграрных специальностей, будет действовать и в следующем учебном году. Программа поощряет обучение и высокую успеваемость по специальностям, представляющим важность для государства. Согласно порядку, после первого курса те, у кого степень магистра выше 80%, продолжат получать стипендию в размере 70 тысяч драмов, а те, у кого степень магистра выше 90 процентов – 77 тысяч драмов.