Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում ֆրանկոֆոն երկրների դեսպաններին՝ ՀՀ-ում Շվեյցարիայի Համադաշնության դեսպան Լուկաս Ռոզենկրանցի նախագահությամբ:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Դանիել Դանիելյանը:
Քննարկվել են Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրվա և երկամսյակի շրջանակում իրականացվող ծրագրերն ու միջոցառումները:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է ներկաներին՝ շեշտելով, որ Ֆրանկոֆոն միջոցառումներին նախապատրաստական աշխատանքներն իրականացվում են հանրային ընդգրկվածությամբ։
«Ֆրանկոֆոն միջոցառումներում ներգրավված է կրթական և մշակութային 500-ից ավելի հաստատություն, ինչը ցույց է տալիս, որ տարեցտարի գործընթացն ավելի մեծ թափ է հավաքում, ինչը, վստահ եմ, նպաստելու է Հայաստանում ֆրանկոֆոնիայի զարգացմանը»,- ասել է նախարարը:
Ըստ նրա՝ անցկացվող միջոցառումները լինելու են նաև յուրօրինակ հարթակներ՝ խոսելու ֆրանկոֆոն երկրներին միավորող արժեքների՝ խաղաղության, ժողովրդավարության, մարդասիրության և այլնի մասին:
Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեյցարիայի Համադաշնության դեսպան Լուկաս Ռոզենկրանցը կարևորել է ֆրանկոֆոն երկրների ներդրումն արժեքների տարածման, ֆրանսերենի հանրահռչակման գործում և նշել, որ ֆրանկոֆոնիայի նպատակը նաև տնտեսական, քաղաքական, մշակութային համագործակցության ստեղծումն է: Նա առանձնակի կարևորել է 2027 թ. ֆրանկոֆոն խաղերի անցկացումը Հայաստանում՝ ընդգծելով այդ աշխատանքներին սատարելու պատրաստակամությունը:
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել են ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից նախատեսվող առանցքային ծրագրերը, որոնք իրականացվելու են կրթական և մշակութային կազմակերպությունների հետ համատեղ՝ «Գոնկուրի 2025 թվականի Հայաստանի մրցանակ», «Մշակութային ճանապարհորդության ֆրանկոֆոն կանգառները», «ԱԶՆԱՎՈՒՐ. ճանապարհորդություն ժամանակի և երաժշտության միջով», «Մանուշյան․ այսօր ժամը 15-ին» և այլն։
Դեսպանները ևս առանձնաբար ներկայացրել են երկամսյակի շրջանակում նախատեսվող միջոցառումները, որոնք իրականացվելու են տարբեր ձևաչափերով և տարբեր հաստատություններում: Դրանք հիմնականում ներառում են ֆիլմերի ցուցադրություններ նաև ֆրանկոֆոն ֆիլմերի փառատոնի շրջանակում, դասական երաժշտության համերգներ, Շառլ Ազնավուրին նվիրված բանախոսություններ և այլն:
Հանդիպման շրջանակում քննարկվել են նաև 2027 թվականին Հայաստանում անցկացվելիք 10-րդ Ֆրանկոֆոն խաղերի ընթացիկ կազմակերպչական մի շարք հարցեր:

Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян встретилась с послами франкофонных стран в Республике Армения под председательством посла Швейцарской Конфедерации в Армении Лукаса Розенкранца.
Во встрече приняли участие заместители министра ОНКС Артур Мартиросян и Даниэль Даниелян. Были обсуждены программы и мероприятия, реализуемые в рамках Международного дня франкофонии.
Министр ОНКС Жанна Андреасян приветствовала присутствующих, подчеркнув, что подготовительные работы к мероприятиям Франкофонии осуществляются с привлечением общественности.
«В мероприятиях Франкофонии участвуют более 500 образовательных и культурных учреждений, что показывает, как с каждым годом процесс набирает обороты, и я уверена, это будет способствовать развитию Франкофонии в Армении», - сказала министр.
По ее словам, проводимые мероприятия также станут своеобразными площадками для разговоров о ценностях, объединяющих франкоязычные страны, таких как мир, демократия, гуманизм и т. д.
Посол Швейцарской Конфедерации в Республике Армения Лукас Розенкранц подчеркнул важность вклада стран Франкофонии в распространение ценностей, популяризацию французского языка и отметил, что целью Франкофонии является также создание экономического, политического и культурного сотрудничества. Он подчеркнул особую важность проведения в Армении игр Франкофонии 2027 года, подчеркнув готовность поддержать эти работы.
В ходе обсуждения были представлены ключевые программы, предусмотренные министерством образования и науки РА, которые будут реализованы совместно с образовательными и культурными организациями. В рамках программ будут реализованы такие проекты как «Премия Гонкура – Армения 2025», «Франкоязычные остановки в культурных путешествиях», «Азнавур: путешествие во времени и музыке», «Манушян: сегодня в 15:00» и др.
Послы также особо представили мероприятия, запланированные на два месяца, которые будут реализованы в разных форматах и в разных учреждениях. В основном это будут кинопоказы в рамках фестиваля франкоязычных фильмов, концерты классической музыки, дискуссии, посвященные Шарлю Азнавуру и т. д.
В рамках встречи также был обсужден ряд текущих организационных вопросов 10-х игр Франкофонии, которые пройдут в Армении в 2027 году.