ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար ժաննա Անդրեասյանն ընդունել ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար Ադդե Հովասափյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է դեսպանության և Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի հետ արդյունավետ համագործակցությունը՝ պատրաստակամություն հայտնելով ներդնել ջանքեր դրա շարունակականության ապահովման համար:
Անդրադառնալով կրթության ոլորտում փոխգործակցությանը՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է Բրիտանական խորհրդի դերը և աջակցությունը Հայաստանում անգլերենի ուսուցման մեթոդաբանության մշակման և ուսուցիչների շարունակական մասնագիտական զարգացման ու վերապատրաստման, բուհերում «Ստեղծագործ միտք» ծրագրի իրականացման հարցերում, ինչպես նաև շնորհակալություն հայտնել «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի շրջանակում ակտիվ ներգրավվածության համար: Մասնավորապես՝ «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի շրջանակում Հայաստանն ակտիվ համագործակցում է Մեծ Բրիտանիայի բուհերի՝ Լոնդոնի արվեստների համալսարանի և Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի կրթության ինստիտուտի հետ:
ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է նաև Լոնդոնի կրթության ամենամյա համաշխարհային համաժողովին մասնակցության կարևորությունը՝ որպես հարթակ ոլորտում միջազգային փորձին ծանոթանալու և Հայաստանի փորձառությունը ներկայացնելու համատեքստում:
Անդրադառնալով մշակույթի ոլորտում համագործակցությանը՝ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է, մասնավորապես, համատեղ աշխատանքը ՀՀ մշակույթի պահպանության և զարգացման 2023-2027 թթ․ ռազմավարության մշակման ուղղությամբ՝ նշելով, որ Կառավարության կողմից հաստատված ռազմավարությունը Բրիտանական խորհրդի աջակցությամբ հասանելի է նաև անգլերենով:
Վկայակոչելով արդեն իսկ իրականացված նախաձեռնությունները՝ կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել քննարկելու նաև մշակույթի ոլորտում համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման նոր հնարավորությունները՝ ընդգծելով, որ այս ոլորտում համագործակցության զարգացման մեծ ներուժ կա:
Այս համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև բրիտանական փորձի ուսումնասիրման և ինստիտուցիոնալ համագործակցության հնարավորությունը:
ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել ՀՀ կառավարության, մասնավորապես՝ ԿԳՄՍ նախարարության հետ արդյունավետ համագործակցությունն ու դրական առաջխաղացումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև տարբեր ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացման ու փորձի փոխանակումների հնարավորություններին՝ արդյունավետ համագործակցության ընդլայնման համատեքստում:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приняла чрезвычайного и Полномочного Посла Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении Джона Галлахера.
На встрече также присутствовали заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян и руководитель Армянского филиала Британского совета Адде Овасапян.
Приветствуя гостей, министр ОНКС подчеркнула важность эффективного сотрудничества с посольством и армянским филиалом Британского совета, выразив готовность приложить усилия для обеспечения его непрерывности.
Коснувшись взаимодействия в сфере образования, министр Жанна Андреасян подчеркнула важность роли и поддержки Британского совета в разработке методологии преподавания английского языка в Армении и в вопросах непрерывного профессионального развития и переподготовки учителей, реализации программы «Креативная мысль» в университетах, а также выразила благодарность за активное участие в рамках программы «Академический город». В частности, в рамках программы «Академический город» Армения активно сотрудничает с университетами Великобритании – Лондонским университетом искусств и Институтом образования Университетского колледжа Лондона. Министр ОНКС также подчеркнула важность участия Армении в ежегодной Всемирной конференции по образованию в Лондоне для ознакомления с международным опытом в этой области и представления своего опыта. Коснувшись сотрудничества в сфере культуры, Жанна Андреасян подчеркнула важность совместной работы по разработке стратегии сохранения и развития культуры РА на 2023-2027 годы, отметив, что стратегия, утвержденная правительством, доступна также на английском языке благодаря содействию Британского совета.
Ссылаясь на уже реализованные инициативы, стороны выразили готовность обсудить также новые возможности реализации совместных инициатив в сфере культуры, подчеркнув, что существует большой потенциал для развития сотрудничества в этой сфере. В этом контексте Жанна Андреасян также подчеркнула важность изучения британского опыта и возможности институционального сотрудничества.
Чрезвычайный и полномочный посол Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении Джон Галлахер поблагодарил за прием и подчеркнул эффективное сотрудничество и позитивный прогресс с правительством Армении, в частности, с министерством ОНКС РА.
В ходе встречи стороны также коснулись возможностей реализации совместных программ и обмена опытом в различных сферах в контексте расширения эффективного сотрудничества.