ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է «Մադամ» գործարար կանանց միության անդամներին՝ նախագահ Տաթև Բեյբությանի գլխավորությամբ:
«Որևէ բնագավառում հաջողության հասած կանանց օրինակը ոգևորիչ է բազմաթիվ երիտասարդ աղջիկների համար՝ չվարանելու և գնալու իրենց նպատակների հետևից: Կրթական համակարգի կարևոր դերերից մեկն էլ երեխաների համար կանանց հաջողության պատմություններն ավելի տեսանելի դարձնելն է: ԿԳՄՍ նախարարության համակարգման ոլորտներում բազմաթիվ ծրագրեր են իրականացվում, և մենք հատուկ խրախուսում ենք պետություն-մասնավոր համագործակցությունը, որը նաև որակական փոփոխության նախապայման է»,- ողջունելով ներկաներին՝ նշել է Ժաննա Անդրեասյանը։
«Մադամ» գործարար կանանց միության անդամները հակիրճ ներկայացրել են իրենց գործունեությունը, մասնավորապես՝ շեշտելով առնչությունները կրթության, մշակույթի և սպորտի ոլորտների հետ:
Այս համատեքստում նախարարը կարևորել է հատկապես մասնավոր հատվածի հետ համագործակցությունը՝ Հանրակրթության նոր չափորոշչով պահանջվող մասնագիտական կողմնորոշման բաղադրիչի կիրառման տեսանկյունից․ «Բոլոր դպրոցներում գործում են մասնագիտական կողմնորոշման պարտադիր խմբակներ․ 8-րդ դասարանից սկսած՝ աշակերտները որոշակի պատկերացում պետք է ունենան տարբեր մասնագիտությունների, զբաղմունքների ու դրանց հնարավորությունների մասին: Ու այստեղ ձեր փորձառությունը ներկայացնելն արդյունավետ և ոգևորող կարող է լինել»:
Կրթական ոլորտում մասնավոր հատվածի ներգրավվածության մասին խոսելիս անդրադարձ է եղել նաև նախնական արհեստագործական և միջին մասնագիտական կրթությանը՝ կարևորելով աշխատանքի վրա հիմնված ուսուցման համակարգի ներդրումը, որը, ըստ նախարարի, պետական քաղաքականության առաջնահերթությունն է, այստեղ ևս գործարար կանանց փորձառությունը կարևոր է:
Մշակույթի ոլորտում համագործակցության համատեքստում նախարարն անդրադարձել է դրամաշնորհային ծրագրերին:
«Մի շարք ծրագրեր են իրականացվում, որոնցով խրախուսվում են երիտասարդ մասնագետները, հատկապես մարզերում»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ հավելելով, որ այստեղ ևս կարևոր է մասնավոր ընկերությունների աջակցությունը։

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приняла членов Союза деловых женщин «Мадам» во главе с президентом Татев Бейбутян.
«Пример женщин, добившихся успеха в любой области, вдохновляет многих молодых девушек не колебаться и стремиться к своим целям. Еще одна важная роль системы образования заключается в том, чтобы сделать истории успеха женщин более заметными для детей. В сферах координации министерства реализуется множество программ, и мы особо поощряем государственно-частное сотрудничество, которое также является предпосылкой для качественных изменений», - приветствуя присутствующих, отметила Жанна Андреасян.
Члены Союза деловых женщин «Мадам» кратко рассказали о своей деятельности, особо подчеркнув ее связи со сферами образования, культуры и спорта.
В этом контексте министр подчеркнула важность сотрудничества с частным сектором, особенно в части внедрения компонента профессиональной ориентации, предусмотренного новым общеобразовательным стандартом: «Во всех школах действуют обязательные кружки профессиональной ориентации: начиная с 8-го класса ученики должны иметь некоторое представление о различных профессиях, занятиях и их возможностях. И представление вашего опыта здесь может быть эффективным и вдохновляющим».
Говоря об участии частного сектора в сфере образования, была также затронута тема начального профессионального и среднего профессионального образования, подчеркнута важность внедрения системы обучения на рабочем месте, которая, по словам министра, является приоритетом государственной политики, и здесь также важен опыт деловых женщин. В контексте сотрудничества в сфере культуры министр коснулась грантовых программ.
«Реализуется ряд программ, с помощью которых поощряются молодые специалисты, особенно в регионах», - отметила Жанна Андреасян, добавив, что здесь также важна поддержка частных компаний.
В ходе встречи также были затронуты возможности сотрудничества в области спорта и здорового образа жизни.