Ջերմուկում կայացել է Համահայկական ձմեռային երկրորդ խաղերի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին ներկա են եղել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, ՀԽՀԿ նախագահ Իշխան Զաքարյանը։
Երկրորդ անգամ անցկացվող խաղերին ավելի քան 1340 պատվիրակ է մասնակցում աշխարհի 18 պետությունների 88 քաղաքներից:
Համահայկական խաղերը կսպասարկեն 76 մրցավարներ: Խաղերի գլխավոր մրցավարը Դավիթ Բաղումյանն է:
Բացման հանդիսավոր արարողությունից հետո Համահայկական ձմեռային խաղերի դրոշը բարձրացրել է Հռիփսիմե Խուրշուդյանը, կրակը վառել է Վարազդատ Լալայանը։
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը՝ ազդարարելով Համահայկական ձմեռային երկրորդ խաղերի մեկնարկը:
«Համահայկական խաղերը հատուկ նշանակություն ունեն մեր ժողովրդի համար, քանի որ միավորում են աշխարհասփյուռ հայությանը՝ սպորտի և մրցակցության ոգով: Հայաստանի հրաշալի ձմեռային բնությունը և լեռնային գեղատեսիլ վայրերը լավագույն միջավայր են ստեղծում այս մարզական տոնի համար: Մեր երկիրը հպարտությամբ է հյուրընկալում աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած հայ մարզիկներին, որոնք իրենց մասնակցությամբ նպաստում են հայկական սպորտային ավանդույթների զարգացմանը, ինչպես նաև նոր խթան են դառնում Հայաստան-Սփյուռք նոր կապերի ամրապնդման համար»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
Միջոցառման անցկացումը դրական է գնահատել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը։
«11 տարի ընդմիջում է եղել, և երկու տարի առաջ, երբ շատ հաջող ամառային խաղեր անցկացրինք, որոշեցինք անպայման վերականգնել նաև ձմեռային խաղերը։ Չնայած բոլոր դժվարությունների՝ որոշեցինք անցկացնել Ջերմուկում, և այսօրվա միջոցառումն ապացուցեց, որ ճիշտ որոշում է կայացվել։ Գործադիր կոմիտեն բավականին մեծ աշխատանք է կատարել, բայց նաև մարզիկների հետաքրքրությունն էր մեծ։ Նրանք տարբեր երկրներից են, և երբ վերադառնալով պատմում են իրենց դրական տպավորությունների մասին, նոր մարդիկ են ներգրավվում. նախորդ անգամների համեմատ մասնակիցների թիվը երեք անգամ մեծացել է։ Մասնակիցների մի մասն Հայաստանում առաջին անգամ է գտնվում։ Ջերմուկ գալու նպատակներից մեկն էլ այն էր, որ հյուրերը, բացի Երևանից, տեսնեն նաև մեր մյուս գեղեցիկ քաղաքները։ Խաղերի հաջող հերթականությունը հուշում է, որ շարունակականություն ենք ապահովելու»,- ասել է նա։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, կարևորելով տևական դադարից հետո Համահայկական ձմեռային խաղերի անցկացումը, ընդգծել է ձմեռային մարզաձևերի զարգացման անհրաժեշտությունը: Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ Համահայկական 2-րդ ձմեռային խաղերի բացումը բացառիկ տոնակատարության է վերածվել։
«Հատկապես տպավորիչ էր Ջերմուկում ունենալ այսպիսի բեմ և արարողություն։ Իհարկե սպորտում հաղթանակը շատ կարևոր է, բայց կարծում եմ՝ բոլոր մասնակիցների համար այստեղ գտնվելն արդեն իսկ հաջողություն է։ Համահայկական երկրորդ ձմեռային խաղերի անցկացումը կարևոր է հատկապես սպորտի ռազմավարության համատեքստում, որտեղ ձմեռային մարզաձևերի զարգացումը հատուկ նշանակություն ունի։ Ապրիլին Երևանում անցկացվելու է Հոկեյի D դիվիզիոնի աշխարհի առաջնությունը. կհյուրընկալենք թիմեր 6 երկրներից։ Նման խաղերի կազմակերպումը ձմեռային մարզաձևերի հանդեպ հանրային հետաքրքրությունը կավելացնի, ինչը շատ կարևոր է»,- ասել է նախարարը։
Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանն իր ելույթում նշել է. «Տարեցտարի ընդլայնվող աշխարհագրությունը և մասնակիցների շեշտակի ավելացումը Համահայկական խաղերի գաղափարը դարձրել են միասնության, սիրո ու համերաշխության իսկական տոն։ Առաջին խաղերին ունեինք համեստ մասնակցություն. 11 պետություն, 22 քաղաք, 437 մասնակից։ Այսօր պատկերն անհամեմատելի է. 18 պետություն, 91 քաղաք, 1348 մասնակից։ Սա հրաշալի արդյունք է»։
Համահայկական ձմեռային երկրորդ խաղերը կանցկացվեն հոկեյ, դահուկավազք, լեռնադահուկային սպորտ, սնոուբորդ, շախմատ, ձնամարտ և սպորտային պարեր մարզաձևերից:

В играх, которые проводятся во второй раз, принимают участие более 1340 делегатов из 88 городов 18 стран мира. Панармянские игры будут обслуживать 76 судей. Главный судья игр – Давид Багумян. После церемонии открытия флаг Всеармянских зимних игр подняла Рипсиме Хуршудян, а огонь зажег Вараздат Лалаян.
Президент РА Ваагн Хачатурян выступил с приветственной речью, объявив о старте вторых Всеармянских зимних игр.
«Всеармянские игры имеют особое значение для нашего народа, поскольку они объединяют армян всего мира в духе спорта и соперничества. Прекрасная зимняя природа Армении и живописные горные ландшафты создают наилучшие условия для этого спортивного праздника. Наша страна с гордостью принимает армянских спортсменов из разных стран мира, которые своим участием способствуют развитию армянских спортивных традиций, а также становятся новым импульсом для укрепления новых связей между Арменией и Диаспорой», - сказал президент Армении.
Мероприятие получило положительную оценку руководителя аппарата премьер-министра Республики Армения Араика Арутюняна.
«11-лет был перерыв, и два года назад, когда мы успешно провели летние игры, мы решили обязательно возобновить и зимние. Несмотря на все трудности, мы решили провести их в Джермуке, и сегодняшнее мероприятие доказало, что мы приняли правильное решение. Исполнительный комитет проделал большую работу, но интерес спортсменов также был велик. Они прибыли из разных стран, и когда они возвращаются и рассказывают о своих положительных впечатлениях, вовлекаются новые люди. Число участников увеличилось в три раза по сравнению с предыдущими играми. Некоторые из участников впервые приехали в Армению. Одной из целей приезда в Джермук было предоставление гостям возможности увидеть и другие наши прекрасные города, помимо Еревана. Успешное проведение игр говорит о том, что мы обеспечим преемственность», - сказал он.
Министр ОНКС РА Жанна Андреасян, подчеркнула важность проведения зимних всеармянских игр после длительного перерыва и отметила необходимость развития зимних видов спорта. По словам Жанны Андреасян, открытие 2-х Всеармянских зимних игр превратилось в исключительный праздник.
«Особенно впечатляюще было иметь такую сцену и церемонию в Джермуке. Конечно, победа в спорте очень важна, но я думаю, что для всех участников просто находиться здесь – уже успех. Проведение вторых Всеармянских зимних игр имеет особое значение в контексте спортивной стратегии, где особое значение имеет развитие зимних видов спорта. В апреле в Ереване пройдет чемпионат мира по хоккею в дивизионе D. Мы примем команды из 6 стран. Организация таких игр повысит интерес общественности к зимним видам спорта, что очень важно», - отметила министр.
Председатель Всемирного комитета всеармянских игр Ишхан Закарян в своем выступлении отметил: «Расширяющаяся с каждым годом география и значительное увеличение числа участников сделали идею Всеармянских игр настоящим праздником единства, любви и солидарности. У нас было скромное участие в первых играх. 11 стран, 22 города, 437 участников. Сегодня картина ни с чем не сравнима – 18 стран, 91 город, 1348 участников. Это замечательный результат».
На вторых Панармянских зимних играх пройдут соревнования по хоккею, лыжным гонкам, горным лыжам, сноуборду, шахматам, борьбе на снегу и танцевальным видам спорта.