ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն Անդրանիկ Մարգարյանի անվան թիվ 29 ավագ դպրոցում հանդիպել է կամավոր ատեստավորում անցած ուսուցիչների հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել է տարբեր առարկաների շուրջ 90 ուսուցիչ:
Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ նախարարության համար կարևոր է լսել կամավոր ատեստավորման համակարգի վերաբերյալ ուսուցիչների հարցերը, դիտարկումներն ու առաջարկները՝ գործընթացի կազմակերպումը բարելավելու նպատակով:
Շնորհավորելով ուսուցիչներին գրանցած հաջողության համար՝ նախարարը նշել է. «Կարևորում ենք ձեզ հետ երկխոսությունն ու հետադարձ կապը, որի միջոցով բարձրաձայնվում են համակարգի խնդիրները: Դա նպաստում է գործընթացի բարելավմանը, որն ուղղված է ուսուցիչների մասնագիտական զարգացմանը և վարձատրության բարելավմանը:
Լսելով կամավոր ատեստավորում անցած ուսուցիչներին՝ կարող ենք ավելի հիմնավոր պատկերացումներ ունենալ գործընթացի վերաբերյալ, ինչը թույլ կտա վերանայել ու լրամշակել կարգերը և տարեցտարի ունենալ կամավոր ատեստավորման ավելի բարելավված գործընթաց: Այս նպատակին են միտված նաև թեստերի լավարկման շարունակական աշխատանքները, որոնք մշտապես իրականացվում են՝ հաշվի առնելով բողոքարկումների վերլուծությունը»:
Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է, որ 2024 թ. կամավոր ատեստավորմանը գրանցված 6260 ուսուցիչների 80 տոկոսը մասնակցել է առարկայական գիտելիքների ստուգմանը. դրական արդյունք է գրանցել 3866 ուսուցիչ, ինչը, ըստ նախարարի, դրական դինամիկա է և ցույց է տալիս, որ համակարգն ավելի հաղթահարելի է դարձել, և ուսուցիչներն ավելի լավ են պատրաստվում:
Հանդիպումն անցել է հարց ու պատասխանի ձևաչափով. ուսուցիչները ներկայացրել են իրենց առաջարկներն ու դիտարկումները: Նրանք նաև շնորհակալություն են հայտնել կամավոր ատեստավորման գործընթացի կազմակերպման համար՝ շեշտելով, որ այն նպաստում է իրենց մասնագիտական զարգացմանը, ինչպես նաև աշխատավարձի բարձրացման իրական հնարավորություն է:
Ուսուցիչների գնահատմամբ՝ կամավոր ատեստավորումը էլեկտրոնային եղանակով անցկացնելը դրական է անդրադարձել ժամանակի խնայման և ձևաթղթերի լրացման բարդություններից խուսափելու առումով: Ուսուցիչներն ընդգծել են նաև, որ կամավոր ատեստավորմանը պատրաստվելու ընթացքը նպաստել է ուսուցիչների միջև համագործակցության ձևավորմանը, միջանձային հարաբերությունների ամրապնդմանը, թիմային աշխատանքի զարգացմանը: Նրանք վստահեցրել են, որ իրենց հաջողությամբ խրախուսում են գործընկերներին՝ չվարանել և մասնակցել կամավոր ատեստավորմանը: Ուսուցիչները հանդիպման ընթացքում մի շարք հարցեր են ուղղել նախարարին, որոնք հիմնականում վերաբերել են թեստերի պատշաճ կազմմանը, բողոքարկման գործընթացի բարելավմանը, բոլոր առարկաների համար հավասար պայմանների ապահովմանը, ուղեցույցների բովանդակությանը, տարակարգի շնորհմանը և այլն:
Ի պատասխան հարցադրումների՝ ԿԳՄՍ նախարարը նշել է, որ նախատեսվում է վերանայել ուղեցույցները, փոփոխություն իրականացնել ատեստավորման կարգում, այդ թվում՝ բողոքարկման գործընթացում: Նա կոչ է արել կարգի նախագծի շրջանառության ժամանակ ակտիվ լինել և հանդես գալ մասնագիտական առաջարկներով: Նախարարի դիտարկմամբ՝ ի համեմատ կամավոր ատեստավորման՝ տարակարգի գործընթացին դիմող ուսուցիչներն ավելի քիչ են, մինչդեռ տարակարգը ևս վարձատրության և մասնագիտական աճի լավագույն գործիք է: Ժաննա Անդրեասյանը հետաքրքրվել է նաև, թե ինչպես է ատեստավորման հաղթահարումն անդրադարձել աշակերտների կրթական արդյունքի և դասավանդման որակի վրա: Ուսուցիչներն ընդգծել են, որ կամավոր ատեստավորումից հետո առավել ինքնավստահությամբ են մտնում դասարան և զգում են, որ վերարժևորված ու թարմացված գիտելիքներ ունեն:
Ամփոփելով խոսքը՝ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ուսուցիչներին պետության համար կարևոր բարեփոխմանն աջակցելու ջանասիրության և համառության համար: «Ձեր աշխատանքը, վստահ եղեք, տեսանելի ու գնահատելի է»,- եզրափակել է նախարարը:
Գրականության քարտեզագրում. Ուսուցման նոր փիլիսոփայություն ​ Գրական երկերի ինտեգրումը (համադրումը) ժամանակակից դպրոցում համարվում է բարձրակարգ մտածողության զարգացման լավագույն միջոցը: Այն թույլ է տալիս աշակերտին տեսնել ոչ թե առանձին գրքեր, այլ…
Որպես ուսուցիչներ՝ մենք բոլորս գիտակցում ենք, որ ժամանակակից կրթությունն այլևս անհնար է պատկերացնել առանց Արհեստական Բանականության (ԱԲ): Արդյո՞ք մենք չենք բախվում մի վտանգավոր իրականության, որտեղ տեխնոլոգիան սկսում է խոչընդոտել սովորողի…
Պատմության դասավանդումը ժամանակակից դպրոցում պահանջում է ոչ միայն գիտելիքների փոխանցում, այլ նաև սովորողների ակտիվ ներգրավվածություն, քննադատական և ստեղծարար մտածողություն, ինչպես նաև քաղաքացիական դիրքորոշման ձևավորում: Ելնելով վերոնշյալից՝ փորձել եմ իմ ներդրումն…

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян встретилась с учителями, прошедшими добровольную аттестацию в старшей школе №29 им. Андраника Маргаряна. Во встрече приняли участие около 90 учителей по разным предметам.
Жанна Андреасян отметила, что для министерства важно выслушать вопросы, замечания и предложения учителей относительно системы добровольной аттестации с целью улучшения организации процесса.
Поздравив учителей с успехами, министр отметила: «Мы придаем большое значение диалогу и обратной связи с вами, посредством которых обсуждаются системные проблемы. Это способствует улучшению процесса, направленного на профессиональное развитие учителей и повышение заработной платы. Слушая учителей, прошедших добровольную аттестацию, мы можем получить более четкое представление о процессе, что позволит нам пересматривать и дорабатывать процедуры и год за годом совершенствовать процесс добровольной аттестации. На эту цель также направлены непрерывные работы по оптимизации тестов, которые постоянно проводятся с учетом анализа обращений».
Жанна Андреасян подчеркнула, что 80% из 6260 учителей, зарегистрированных на добровольную аттестацию 2024 года, приняли участие в проверке предметных знаний. Положительный результат зарегистрировали 3866 учителей, что, по словам министра, является положительной динамикой и показывает, что система стала более управляемой, и учителя лучше готовятся.
Встреча прошла в формате вопросов и ответов, учителя представили свои предложения и замечания. Они также поблагодарили за организацию процесса добровольной аттестации, подчеркнув, что это способствует их профессиональному развитию, а также является реальной возможностью для повышения заработной платы.
По оценкам учителей, проведение добровольной аттестации в электронном виде положительно сказалось на экономии времени и избегании сложностей при заполнении форм. Учителя также подчеркнули, что процесс подготовки к добровольной аттестации способствовал формированию сотрудничества между ними, укреплению межличностных отношений и развитию командной работы. Они заверили, что успешно поощряют своих коллег не колебаться и участвовать в добровольной аттестации. Во время встречи учителя задали министру ряд вопросов, которые в основном касались правильного составления тестов, улучшения процесса подачи апелляций, обеспечения равных условий для всех предметов, содержания руководящих принципов, определения повестки дня и т. д.
В ответ на вопросы министр ОНКС отметила, что планируется пересмотреть руководящие принципы, внести изменения в порядок аттестации, в том числе в процесс обжалования. Она призвала учителей проявлять активность и выступать с профессиональными предложениями.
По словам министра, на классификацию претендует меньше учителей по сравнению с добровольной сертификацией, в то время как классификация также является лучшим инструментом для оплаты труда и профессионального роста.
Жанна Андреасян также поинтересовалась, как преодоление аттестации повлияло на образовательные результаты учеников и качество преподавания. Учителя подчеркнули, что после добровольной аттестации они входят в класс с большей уверенностью и чувствуют, что их знания достойно оценены и обновлены.
Подводя итоги министр поблагодарила учителей за их усердие и настойчивость в поддержке важной для государства реформы.