ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը Համաշխարհային բանկի հետ իրականացվող «Հայաստանում ԵՄ- նորարարության համար. բնագիտական, տեխնոլոգիական, ճարտարագիտական առարկաների և մաթեմատիկայի կրթության բարելավում» ծրագրի շրջանակում ԲՏՃՄ առարկայական չափորոշիչների/ծրագրերի փորձարկմանն ընդառաջ հայտարարում է ԲՏՃՄ առարկաների (բնագիտական, ճարտարագիտական առարկաներ, ինֆորմատիկա, մաթեմատիկա, աշխարհագրություն) փորձագետների մրցույթ՝ վերոնշյալ առարկաների դասավանդման և ուսումնառության նյութերի մշակման նպատակով:
Ծրագրով նախատեսվում է մշակել դասապլանները, դասավանդման և ուսումնառության նյութերը և հարակից այլ նյութեր, ինչպես նաև փորձնական ծրագրի շրջանակում վերապատրաստել այդ առարկաները դասավանդող ծրագրի իրականացման նպատակով ընտրված 1 մարզի բոլոր ուսուցիչներին՝ ներկայացնելով նորարարական, աշակերտակենտրոն մեթոդաբանություն, մասնագիտական ոլորտի արդի զարգացումները:
Բնագիտական առարկաների, ինֆորմատիկայի, աշխարհագրության և մաթեմատիկայի փորձագետները կմասնակցեն դասավանդման և ուսումնառության նյութերի մշակմանը, մասնավորապես, կօժանդակեն նյութերի թղթապանակի, տիպային նմուշների, ուսուցիչների ձեռնարկների մշակմանը։